Aktualności / Czy warto segregować odpady?

2017-03-21
Aktualnosc

Akcja zgniatajmy śmieci na osiedlu Wawrzyszew!

W sierpniu tego roku Rada Osiedla Wawrzyszew ogłosiła akcję „ZGNIATAJMY ŚMIECI”.

Takie proekologiczne działanie daje wymierne korzyści i w formie mniej zaśmieconego otoczenia i w formie oszczędności, które uzyskujemy płacąc mniej za wywóz śmieci. Każde opróżnienie kontenera kosztuje wymierną kwotę, którą można by spożytkować na zakup krzewów, dodatkowego sprzątania lub upiększenia naszego osiedla, albo na wsparcie osób potrzebujących pomocy. Obliczono, że dzięki prawidłowemu wypełnianiu kontenerów można zaoszczędzić na opłatach od 30 do 40 %!
Nasza koleżanka z Rady Osiedla, Ewa Piotrkiewicz, przygotowała kolorowe, o różnej wymowie ulotki, które adresujemy i do dzieci i do dorosłych mieszkańców Wawrzyszewa. Spójrzcie na tablice ogłoszeń w Waszych domach  a zobaczycie, o co chodzi w tej akcji. My ze swej strony bardzo mocno namawiamy do zastanowienia się nad wartością działania na rzecz akcji „zgniatajmy śmieci”. Liczymy,  że znajdziemy wielu propagatorów i dzięki Wam będziemy mogli powiedzieć, że wspólnie dbamy o nasze osiedle, nasze wydatki i estetykę naszego otoczenia.

Gdy wyrzucacie śmieci typu

 • kartony,
 • pojemniki plastikowe,
 • papierowe, styropianowe,
 • metalowe i inne, które dadzą się pogiąć,

postarajcie się zrobić z nich jak najmniejszy pakunek:

  • kartony, pudełka pojemniki itp. trzeba złożyć tak, by wyeliminować puste przestrzenie. 
  • To samo należy uczynić z puszkami.
  • butelki plastikowe powinno się maksymalnie „spłaszczyć” (najlepiej je przydeptać),

Zostawiając odpady w przeznaczonym na nie kontenerze należałoby zastanowić się, czy dobrze zgnietliśmy zawartość, czy w efekcie zapłacimy MPO za wywóz odpadów czy tylko za powietrze w butelkach czy innych opakowaniach.

Czas akcji „zgniatajmy śmieci” jest nieograniczony. Będziemy ją prowadzić bezterminowo dla dobra naszego osiedla. Zapraszamy wszystkich do włączenia się do niej. Zapraszamy też do współpracy każdego, kto ma inne, skuteczne pomysły propagowania naszej akcji.

                                                                                                                                                       
                                                                     (Komisja Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska  Rady Osiedla)

                                           


                                                  
      

 


Czy warto segregować odpady

    Każdy chyba słyszał o tym, że należy segregować odpady. Ale po co to robić? Jakie to daje nam korzyści? Cóż z tego ma przeciętny Kowalski? Czy istnieją jakieś wymierne korzyści dla osób segregujących śmieci, poza czystym sumieniem i świadomością, że przyczyniają się do ochrony środowiska naturalnego?

Otóż tak. Oto i one:

 • Po pierwsze, ten, kto segreguje śmieci, mniej płaci za ich wywóz.
 •  Niższa opłata za posegregowanie śmieci jest logiczna, bo zmniejszając objętość nieposegregowanych odpadów, automatycznie zmniejsza koszty ich wywozu. Mieszkańcy domów jednorodzinnych odczują to od razy, podpisując umowę z odbiorcą odpadów.
 • Segregując odpady, żyjemy w czystym środowisku. I to nie jest jedynie sprawa zalegających ton odpadów dzikich wysypisk śmieci. Rosnące góry śmieci to przykry widok. Odczuć możemy natomiast, że dzięki segregacji czystsze jest powietrze. Dlaczego? Ponieważ wytwarzanie szkła ze stłuczki szklanej wymaga mniejszych nakładów energii. Piękniejsze są lasy, bo mniej drzew jest wycinanych, jeżeli część papieru wyprodukujemy z makulatury. Zdrowsza jest gleba, bo jeśli mniejsza cześć odpadów rozkłada się (często latami) na wysypiskach, to mniej trujących związków przedostaje się do ekosystemu.
 • Każdy, kto segreguje odpady, przyczynia się do tego, że nasze surowce naturalne tak szybko się nie wyczerpią. Bo dzięki ponownemu wykorzystaniu surowca pochodzącego od odpadów, zasoby pierwotne są, mniej eksploatowane i tym samym starczą ludzkości na dłużej.
 •  Koszty produkcji rzeczy które powstają z odpadów są niższe, bo pomniejszone o wysokie koszty wydobycia surowców naturalnych. Pewnie, że wszystkiego z odpadów nie da się wyprodukować. Ale jednak wiele można. Dlatego odpowiednie regulacje prawne ułatwiają gospodarkę odpadami, a niejednokrotnie zobowiązują firmy do zbiórki odpadów (np. elektroniki) lub nakazują segregację śmieci powstających w trakcie działających firm.                         inf(internet)