Stawy Brustmana

Stawy Brustmana - codzienie odpoczywają nad nimi setki osób. Odbywają się tu koncerty i pikniki. Ale co tak naprawdę wiemy o stawach na Wawrzyszewie ?

  

Stawy Brustmana znajdują się między blokami ulic: Petofiego, Dantego, Czechowa, Szekspira, Balzaka, Tołstoja na osiedlu mieszkaniowym Wawrzyszew w warszawskiej dzielnicy Bielany. Historia tego miejsca sięga czasów hr. Podolskiego z XVIII w. - stał tutaj dwór, który był otoczony fosą i parkiem, znajdowały się w nim stawy rybne i kanały. Hrabia dwór wynajmował warszawiakom jako letnisko. Jak można mniemać obszar współczesnych Stawów Brustmana od dawna był silnie nawodnionym terenem, gdzie znajdowały się liczne drobne zbiorniki wodne oraz przepływał Potok Bielański (dopływ Rudawki), w oparciu właśnie o nie założona została osada Wawrzyszew.

  • W 1819 r. majątek przeszedł na własność Instytutu Agronomicznego z Marymontu, który to zmeliorował teren na własne potrzeby. Powstały wówczas trzy duże zbiorniki oraz łączące je kanały.
  • W 1951 r. teren ten został włączony do Warszawy. Pozostawał niezagospodarowany aż do lat 70. XX wieku. W okolicy dominowała wówczas chaotyczna zabudowa przedmiejska będąca pozostałością po osadach Nowy Wawrzyszew oraz Brzeziny. Teren otoczony był przez ulice Rokokową, Wolumen, Cypel, Przecinek oraz Rymową.
  • W latach 1973-78 zostało wybudowane osiedle mieszkaniowe Wawrzyszew zaprojektowane przez Ryszarda Tomickiego, a jeziora i kanały zostały uregulowane i zagospodarowane. Jeden ze stawów został wtedy zasypany.
  • W 2000 r. nastąpiła rewitalizacja stawów.

Jest to wspaniały teren do wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców, i nie tylko, a także raj dla wędkarzy, którzy co roku organizują tutaj konkursy. Na terenie parku znajdują się plac zabaw dla dzieci z nową zjeżdzalnią w kształcie Bielańskiej maskotki słonia, jak również siłownia na świeżym powietrzu.

  

Pięć rzeczy, których nie wiesz o Stawach Brustmana

 

 

1. Było ich więcej

Dzisiejsze Stawy Brustmana to dwa połączone kanałem zbiorniki wodne między ulicami Szekspira a Petöfiego. Na wykonanych tuż po II wojnie zdjęciach lotniczych wyraźnie widać jednak trzeci staw, znajdujący się po drugiej stronie Wolumenu. Wbrew pozorom bardzo łatwo sobie wyobrazić, gdzie on był. Został bowiem zasypany, ustępując miejsca boisku szkoły podstawowej przy al. Reymonta..

 

 2. Tajemniczy Brustman

"Brustman" to nazwisko niemieckiego pochodzenia, w dzisiejszej Polsce bardzo rzadko spotykane. Nosi je tylko około czterdziestu osób, z których 14 mieszka w Łodzi, zaś 10 - w Warszawie. Kim był ten konkretny Brustman, od nazwiska którego pochodzą wawrzyszewskie stawy? Podczas wędrówek po internecie można natrafić na teorię, że Brustman był pełnomocnikiem rosyjskiego generała, który po powstaniu styczniowym konfiskował należącą do Instytutu Gospodarstwa Wiejskiego i Leśnictwa ziemię na Wawrzyszewie. Dopóki nie znajdzie się dokument z epoki potwierdzający tę teorię, trzeba uznawać ją za legendę.

 

 3. Zagłuszali radio?

Skoro już o legendach... W okresie PRL zdecydowanie najchętniej słuchaną przez Polaków zagraniczną rozgłośnią było Radio Wolna Europa, z którym współpracowali liczni emigracyjni dziennikarze i ludzie kultury. Prezentowane treści były na tyle niewygodne dla polskich komunistów, że regularnie zagłuszali oni Wolną Europę. Na Wawrzyszewie rozpowszechniona była opinia, że urządzenia zakłócające znajdowały się za pewnym charakterystycznym ceglanym murem, stojącym nad samymi stawami.

 

 4. Drzewa gratis

"Dzień dobry, jestem ambasadorem firmy X. Czy ma pani chwilę, żeby porozmawiać o środkach czystości?". Kiedy do Polski weszły amerykańskie korporacje stosujące tzw. marketing wielopoziomowy, natychmiast pojawiły się oskarżenia o budowanie nielegalnych "piramid finansowych", a nawet o... sekciarstwo, bo dystrybutorzy środków czystości zostali szybko skojarzeni z misjonarzami związków wyznaniowych zza oceanu. Co to wszystko ma wspólnego ze Stawami Brustmana? Otóż nad brzegiem jednego ze stawów można natrafić na szpaler drzew, którym towarzyszy wyryta w kamieniu informacja o sponsorach - przedstawicielach firmy Amway. Gdzie? Szukajcie, a znajdziecie.

 

 5. Mamy 200-lecie

Za symboliczną datę powstania Stawów Brustmana można uznać rok 1819. Część terenu dzisiejszego Wawrzyszewa przeszła wtedy we władanie mającego siedzibę na Marymoncie Instytutu Agronomicznego, czyli poprzednika dzisiejszej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Agronomowie zdecydowali się na przeprowadzenie prac melioracyjnych, podczas których powstały stawy w takim kształcie, w jakim znamy je dziś.

 

Ciekawostka na temat stawów: